تبلیغات
IR680630201903310391767001 آینده به شما نزدیک است - تکنولوژی DSL
ترفندستان ● مرجع اخبار و اطلاعات کامپیوتری ، اینترنت ، موبایل و آنچه شما بخواهید
تاریخ : پنجشنبه 18 خرداد 1391
نویسنده : Mohsen Jamshidi Zarmehri

 

مقدمه:
امروزه، اینترنت میرود كه بعنوان جزء لاینفك زندگی انسان این عصر قرار گیرد. بدون شك حتی اگر یكبار هم شده با این تكنولوژی روز دنیا برخورد كرده باشید به نقش وسیع و اهمیت و لازمه حضور آن پی خواهید برد. همان اندازه كه روز به روز به اهمیت وجودی اینترنت افزوده میشود به موازات آن سرعت دستیابی به اطلاعات از طریق این تكنولوژی نیز اهمیت فراوانی پیدا میكند. به همین جهت راه حل های متفاوتی در جهت اتصال به شبكه جهانی پیشنهاد میشود كه بی شك آسان ترین و كم هزینه ترین روش همیشه مورد توجه قرار میگیرد. در این بین تكنولوژی
DSL گوی سبقت را از مابقی راه حلها ربوده به نحوی كه روزانه حداقل 000ر20 نفر در سطح جهان به علاقه مندان این تكنولوژی افزوده میشود. اما براستی چرا؟ چرا تكنولوژی DSL به محبوبیتی این چنینی دست یافته است؟

شاید دلایلی كه در ذیل میآید به اندازه كافی سخنگوی این سئوال باشد.
· شما میتوانید ضمن ارتباط با اینترنت، از خط تلفن خود برای مكالمات صوتی استفاده كنید.
· سـرعت این ارتباط خـیلی بالاتر از یك مودم معمولی اسـت (
mbps5/1 در مقایسه با kbps56 مودمهای كنونی)
· در این شیوه لزوماً نیازی به كابل كشی جدید ندارید بلكه میتوانید از خط تلفن معمولی خود برای ارتباط استفاده كنید.
· ارتباط دائمی با شبكه اینترنت و عدم قطعی
· هزینه شارژ ماهیانه پایین تر
· مدیریت ساده تجهیزات
DSL
· پشتیبانی از كلیه پروتكلها و بهره وری از آخرین امكانات سوئیچها چون:
IP PACKET FILTERING, TRAFFIC SHAPING, VLAN


چگونگی عملكرد تكنولوژی
DSL:

 

1. آشنایی با خطوط معمولی تلفن و مشخصات آنها:
بی شك اولین سوالی كه در مورد
DSL مطرح میشود این است كه چگونه از خط تلفن میتوانید بطور همزمان برای مكالمات تلفنی و ارتباط on Line با اینترنت استفاده كنید؟ همانطوریكه همگی میدانید سیستم تلفن استاندارد مبتنی بر یك زوج سیم مسی میباشد كه مخابرات منطقه آنرا در خانه شما نصب میكند. سیمهای مسی دارای مقدار زیادی فضا برای حمل اطلاعات بیش از مكالمات تلفنی هستند. استفاده از بخش بسیار كوچكی از كل عرض باند سیم مسی جنبه تاریخی دارد. همچنین محدود شدن فركانسها از طرف دیگر به سوئیچها, تلفنها و سایر تجهیزات, دارد كه مسئولیت انتقال صوت را برعهده دارند. اما در سیستم DSL مبنای كاركرد براساس انتقال دیجیتال اطلاعات و صوت پایه گذاری شده به همین دلیل بر محدودیتهای موجود در سیستم آنالوگ كنونی غلبه كرده است.

2. تجزیه سیگنال:
اغلب منازل و كاربران تجاری كوچك به یك خط
DSL نامتقارن (ADSL) متصل میشوند. ADSL فركانسهای موجود در یك خط را براساس این فرض كه اغلب كاربران اینترنت اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به آنچه كه ارسال میكنند از اینترنت دریافت مینمایند, تقسیم میكند. دو استاندارد تقریبا' ناسازگار در مورد تكنولوژی ADSL وجود دارد. استاندارد رسمی ANSI كه روش DMT را برای تكنولوژی DSL پایه گذاری كرده كه البته اغلب تجهیزات ADSL امروزی از این روش استفاده میكنند و استاندارد قدیمی تر بنام Carrie less Amplitude/Phase یا سیستم SCAP كه قبلا' از آن استفاده میگردید.
در سیستم
ADSL به منظور استفاده بهینه از پهنای باند 1/1 مگا هرتزی خطوط مسی, آن را به 257 كانال 4 كیلوهرتزی تقسیم مینمایند. از آنجا كه برای انتقال صوت (تلفن) تنها 4 كیلو هرتز پهنای باند كافی است لذا كانال آخر را برای انتقال فاكس و تلفن (صوت) استفاده مینمایند و 256 كانال دیگر را بصورت 64 كانال برای ارسال اطلاعات و 128 كانال برای دریافت اطلاعات ( و مابقی 64 كانال برای اطلاعات كنترلی) تقسیم بندی مینمایند, بطوریكه در بهترین وضعیت ( با در نظر گرفتن 192 كانال khz4) به سرعتی معادل mbps9 (مگابیت بر ثانیه) میرسیم كه البته حداكثر سرعت مورد استفاده در ADSL ها معادل mbps3/2 میباشد.

تجهیزات DSL:

1. مودم DSL یا ATU-R
اغلب مشتركین خانگی به منظور دریافت اطلاعات از اینترنت از این مودم بهره میگیرند. شركتی كه سرویس
DSL را ارائه میدهد معمولا' مودم را بعنوان بخشی از نیازهای نصب سیستم عرضه مینماید.

2. Splitter
همانطوریكه ذكر شد صوت و
data به طور همزمان روی خطوط مسی در تكنولوژی xDSLفرستاده میشود. به منظور جدا كردن صوت و data در طرف مشترك از splitter بهره میگیرند تا data را بسمت كامپیوتر و صوت (تلفن و فاكس) را به سمت تجهیزات مربوطه هدایت كند.

3. DSLAM
DSLAM، خطوط ارتباطی جهت یافته از سوی تعداد زیادی از مشتركین را دریافت نموده و آنها را روی یك خط ارتباطی واحد با ظرفیت بالا به اینترنت منتقل میكند.
DSLAM قادر به پشتیبانی چندین نوع DSL در یك مركز تلفن واحد و تعداد گوناگونی از پروتكلها و روشهای مدولاسیون میباشد بعلاوه DSLAM میتواند امكاناتی همچون مسیریابی یا تخصیص آدرس دینامیكی IP نیز برای مشركین فراهم كند. در واقع DSLAM را میتوان دلیل اصلی تفاوت بین سرویس دهی از طریق ADSL و از طریق مودم كابلی به حساب آورد.

معایب DSL:
عیب اصلی سیستم
DSL در این است كه میزان بهره گیری شما از DSL مبتنی بر فاصله ایست كه شما از سرویس ADSL دارید. ADSL یك سرویس حساس به فاصله میباشد همچنانكه طول ارتباط افزایش می یابد كیفیت سیگنال كاهش یافته وسرعت ارتباط كم میشود. حداكثر فاصله جهت سرویس دهی توسط سیستم ADSL میتواند به 5460 متر برسد. تكنولوژی ADSL میتواند حداكثر سرعت 8Mbps downstream در فاصله حدود 1820 متر و سرعت upstream تا kbps640 را در اختیار كاربران قراردهد. كه البته در عمل حداكثر سرعت مورد استفاده در ADSL ها 2.3mbps میباشد. اما چرا فاصله یك محدودیت برای سیستم DSL به شمار میرود در حالیكه این محدودیت برای مكالمات تلفنی وجود ندارد؟ جواب این سئوال در تقویت كننده های كوچكی به نام Loading coils میباشد كه شركت تلفن برای تقویت سیگنالهای صوتی استفاده میكند. كه این تقویـت كننده ها با سیگنالهای ADSL سازگاری ندارند. البته پارامترهای دیـگری همچـون Bridge Taps و كابلهای فیبرنوری نیز میتوانند تآثیر منفی روی تكنولوژی ADSL بگذارند.

آینده DSL:
همانطوریكه در مقدمه ذكر شد روزانه 000ر20 نفر به علاقه مندان ارتباط از طریق
DSL در سطح جهان افزوده میشود و این به نوبه خود رقابت این تكنولوژی را با تكنولوژیهایی همچون مودم های كابلی و اینترنت ماهواره ای به خوبی نشان میدهد. برطبق تحقیقات انجام گرفته از طرف شركت IDC تا سال 2003 تعداد مشتركین خانگی استفاده كننده از مودم كابلی فراتر از 8980000 خواهد بود درحالیكه DSL در سال 2003 بیش از 9300000 مشترك خانگی دارد.
درسالهای اخیر كشور كره تنها با داشتن 55 میلیون جمعیت بشترین مصرف كننده
DSL در جهان میباشد به نحویكه سئول به بهشت DSL مبدل شده است و شركتهای فعال در زمینه شبكه در كره پیشرو این تكنولوژی در جهان میباشند

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Shannan جمعه 17 آذر 1396 12:32 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a
amusement account it. Look advanced to far added agreeable
from you! However, how could we communicate?
http://plaza.rakuten.co.jp/jacqualinekulig/diary/201507090000 چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:23 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
Cheers
How did the Achilles tendon get it's name? جمعه 6 مرداد 1396 11:20 ب.ظ
May I simply just say what a relief to discover a
person that genuinely knows what they're talking about over the internet.
You certainly understand how to bring an issue
to light and make it important. More and more people really need to check
this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren't more popular since you most certainly have the gift.
Foot Problems جمعه 6 مرداد 1396 07:52 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my children.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
What is the tendon at the back of your ankle? جمعه 30 تیر 1396 10:06 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted
at this website is in fact nice.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب
   
ابزار اینستا گرام
ابزار تلگرام

progress: