تبلیغات
IR680630201903310391767001 آینده به شما نزدیک است - فایل های خود را به شیوه ای غیر قابل بازیابی پاک کنید...
ترفندستان ● مرجع اخبار و اطلاعات کامپیوتری ، اینترنت ، موبایل و آنچه شما بخواهید
تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391
نویسنده : Mohsen Jamshidi Zarmehri

چندی پیش شرکت کسلر اینترنشنال (Kessler)، از جمله شرکت های حقوقی در زمینه علوم رایانه واقع در نیویورک، مطالعاتی روی دیسک های سخت دست دومی که توسط کاربران در ای بِی برای فروش گذاشته شده اند انجام داد. تقریبا نیمی از صد عدد دیسک سختی که به عنوان نمونه رویش آزمایش کردند، آنهایی بودند که داده های قبلی ذخیره شده روی آنها را که اکنون پاک سازی شده بود به راحتی قابل بازیابی و دسترسی دوباره بود.
آنچه تکان دهنده بود کشف این مسئله بود که تعدادی از این دیسک ها حتی نیازی به بازیابی اطلاعات توسط نرم افزار خاصی نداشتند و تنها کاری که برای دسترسی به داده ها نیاز بود متصل کردن دیسک سخت به یک رایانه و روشن کردن رایانه بود! محققان شرکت توانستند عکس های شخصی ، سوابق مالی ، ایمیل ها، مکاتبات شخصی فی مابین شرکت ها ، اسرار سازمانی ، و غیره را از درون دیسک های سخت دست دوم بازیابی کرده و بدان دسترسی یابند:
بنا بر اعلام شرکت کسلر: " هر فرد با سطح دانش متوسط کامپیوتر می تواند این دیسک های سخت را به رایانه خود متصل کرده و شروع به گشت و گذار در میان داده های خصوصی دیگران کند. می دانیم آنها موفق به دسترسی به مطالب زیاد ذخیره شده روی دیسک فرد قبلی خواهند شد.

ده ها و صدها فایل و محتوای جور واجور که سابقا روی دیسک دانلود و ذخیره شده و مورد استفاده کاربر قبلی بوده- در واقع با اطلاعاتی که از بازیابی دیسک سخت ها بدست آوردیم مانند نام ها، آدرس ها و اطلاعات همه مخاطبان- تصور این نکته که شخصی با سوء نیت قصد باج گیری از کاربر قبلی را داشته باشد محتمل است."
در حالی که ممکن است در مورد افشای برخی داده های ذخیره شده روی دیسک خود نگران نباشید مثلا برایتان مهم نباشد که بقیه دنیا از علاقه و کنجکاوی شما درباره یک موضوع معمولی با خبر بشود ، هیچ کس نباید خود در معرض خطر درز اطلاعات شخصی و مالی به جهان خارج قرار دهد؛ آن هم زمانی که به راحتی می توان مانع از آن شد.

مفهوم حذف فایل ها
اولین گام در تأمین امنیت اطلاعات افزایش درک و آگاهی نسبت به نحوه و مکانیسم ذخیره داده ها و اینکه وقتی آن را حذف می کنید چه اتفاقی برای آن می افتد می باشد. بسیاری از مردم به قدری تحت تاثیر عمل حذف فایل از رایانه قرار گرفته اند که کاملا باور کرده اند زمانی که یک فایل را حذف می کنند برای همیشه نابود شده، مثل این که یک صفحه از کتابی را پاره کرده اند. اما شیوه ای که اکثر سیستم عامل ها در هنگام حذف یک فایل دارند، به سادگی از بین بردن نشانگر (marker) کوچکی است که به فایل اشاره دارد. این امر بیشتر شبیه به این مسئله است که روی یک تخته سیاه اطلاعاتی را در چند ستون کنار هم بنویسیم و برای هر ستون یک عنوان در بالایش بنویسیم؛ در این مثال حذف کردن یک فایل همان پاک کردن عنوان ستون، بدون پاک کردن مطالب آن ستون و دسترسی به آن مطالب تا زمانی که اطلاعات جدیدی روی ستون نوشته نشده باشد می باشد. هر کسی که به تخته سیاه نظری بیافکند، می تواند همه چیزهای نوشته شده در ستون ها را بخواند، مگر اینکه شخصی قبلا مطالب جدیدی را در جای مطالب ستون ها بنویسد.
این مسئله برای داده های خصوصی به چه معنی است؟ یعنی فردی که دانشی متوسط از علوم رایانه داشته باشد می تواند فایلی حذف شده را در ویندوز ، با کمی تلاش و خیلی ساده با استفاده از ابزار ها و نرم افزارهای رایگان گسترده بازیابی کند. پس نیاز به ابزار هایی دارید که در مقام تشبیه مانند تخته پاک کن گچ تخته را تمیز کرده و اثری از آن بر جای نگذارند.

حذف ایمن و بازنویسی فایل ها
بازنویسی (Overwrite) اطلاعات اصلی بر روی یک دیسک با استفاده از داده های دیگر سدی قوی در برابر بازیابی اطلاعات اصلی است. اگرچه در بین کاربران تصورات و اطلاعات غلط زیادی در مورد روند حذف فایل ها به صورت امن و بازنویسی فایل ها وجود دارد.
هیچ نیازی به اتلاف وقت خود و انرژی الکتریکی برای انجام مراسم استادانه حذف فایل که نمی تواند هیچ گونه سود اضافی عایدتان کند نمی باشد. مثال بسیار خوبی از شیوه نیازمند تلاش زیاد اما با عایدی پایین که گاهی اوقات کاربران در حذف امن به ان روی می اورند «روش گاتمن» (Gutmann) است. روش گاتمن توسط پیتر گاتمن و کالین پلامب (Plumb) در دهه 90 پایه ریزی شد، و به عنوان استانداردی طلایی برای پاک کردن اطلاعات از روی دیسک در نظر گرفته می شد. این روش همچنین به شدت وقت گیر بود و برای پاک سازی کامل اطلاعات از روی هارد دیسک های مدرن با ظرفیت بالا به راحتی یک هفته زمان می برد.
از زمانی که این مقاله منتشر شد، برخی افراد با روش بازنویسی 35 مرحله ای به جای اینکه همچون نتیجه تجزیه و تحلیل فنی تکنیک های کدگذاری درایو ها برخورد کنند، با این روش مانند یک نوع طلسم و وِرد جادویی که برای دور کردن ارواح خبیث از اطلاعات پاک سازی شده مورد استفاده قرار بگیرد رفتار می کردند. در نتیجه ، آنها طرفدار استفاده از این روش سحرآمیز روی درایوهای PRML و EPRML بودند حتی اگر هیچ اثر جز پاک سازی (scrubbing) ساده با داده های تصادفی در بر نداشته باشد. در واقع اجرای کامل بازنویسی 35 مرحله ای برای هر نوع درایوی بی معنی است زیرا این روش ترکیبی از سناریوهای مختلف شامل انواع تکنولوژی (به طور معمول مورد استفاده) رمزگذاری است، که همه روش های گذشته از جمله روش 30 ساله MFM را پوشش می دهد.
به عبارت دیگر، کاربری که زمانی به اندازه یک هفته رایانه را برای اجرای روش گاتمن روشن گذاشته و به جز وقت برق زیادی نیز مصرف کرده تا به اصطلاح دیسک خود را شستشو دهد، می توانست از روش دیگر و با انجام یک شستشوی ساده و یک شبه با یک سری از کد دودویی تصادفی (random binary code) همان نتیجه را بگیرد.
روشهای متعددی برای پاک سازی ایمن فایل ها از هارد دیسک شما وجود دارد. موسساتی مانند وزارت دفاع ، دانشگاه ها ، و سازمان های اجرا کننده قوانین، استانداردهای مختلفی برای آنچه که تلاش برای پاکسازی اطلاعات حساس از روی دیسک سخت رایانه ها نامیده می شود وضع کرده اند. با برخی از ابزار هایی که می توانند ما را به پاکسازی اطلاعات به شکل ایمن یاری کنند و مشخصاتی مانند یا نزدیک به استانداردها را نتیجه می دهند در گذشته آشنا شدیم. در زیر لیستی از این ابزارها بر اساس شدت عمل پاکسازی و سیستم عامل را خدمت شما تقدیم می کنیم.

پاکسازی تمام اطلاعات موجود از روی دیسک- تمام سیستم عامل ها
• برنامه Boot and Nuke – محصول Darik - یک ابزار منبع باز بوت دیسک است (و تقریبا بر روی هر کامپیوتری کار می کند) که از طیف گسترده ای از روش های پاکسازی دیسک پشتیبانی کرده و از داخل حافظه RAM کامپیوتر عمل می کند، که امکان حذف کامل و ایمن داده ها از روی دیسک را به صورت یکجا و یک مرحله ای می دهد.
 
پاکسازی فایل های انتخابی - ویندوز
• برنامه Wipe File- نرم افزاری قابل حمل است و شیوه کار آن بدین نحو است که فایل ذخیره شده ای را که می خواهید پاک کنید فضای خاصی روی دیسک اشغال کرده و برنامه دقیقا به همین مقدار روی آن فایل بازنویسی کرده و فضای خالی دیسک را دست نخورده باقی می گذارد که سبب افزایش سرعت در پاکسازی ایمن فایل ها می گردد.
• برنامه DeleteOnClick –با پوسته و رابط کاربری ویندوز ادغام شده ، گزینه Securely Delete یا " حذف ایمن" را به منوی راست کلیک افزوده و با اعمال این گزینه عملیات بازنویسی بر اساس استاندارد قدرتمند و ایمن وزارت دفاع ایالات متحده با کد 5220.22-M انجام می گیرد.
• برنامه Eraser - علاوه بر پاک سازی ایمن فایل های انتخابی، Eraser را می توان به گونه ای برنامه ریزی نمود که به طور منظم و دوره ای به بازنویسی فضای خالی دیسک پرداخته تا برای کاربر اطمینان حاصل شود که آن دسته از فایل های مخفی یا دور از دسترس ویندوز نیز به شیوه ای غیرقابل بازگشت پاکسازی می گردند.

پاکسازی فایل های انتخابی - سیستم عامل مک ایکس
• برنامه Permanent Eraser- اگرچه کاربران مک از گزینه " خالی کردن سطل زباله به صورت امن " (secure empty trash) برخوردارند، با بهره گیری از روش های تصویب شده توسط وزارت دفاع (DoD) ، قادر به پشتیبانی از سیستم عامل مک نسخه 10.3 به بعد، برنامه پاک کن دائمی آرامش خاطر بیشتری برای کسانی که نیاز به اطمینان بالا از پاکسازی داده های خود دارند ارائه می دهد.
پاکسازی فایل های انتخابی - لینوکس (اوبونتو)
• برنامه Wipe Package from Ubuntu Unleashed – این برنامه نیز گزینه حذف فایل به صورت امن که حاصل به کارگیری روش های متعدد و چند مرحله ای پاکسازی امن فایل است را به منوی راست کلیک سیستم عامل شما می افزاید، این برنامه درست همان کاری را می کند که DeleteOnClick که در بالا بدان اشاره شد برای ویندوز.
 
 روش های تخریب فیزیکی دیسک سخت
در حالی که با استفاده از ابزارهای فوق، داده های محرمانه یا شخصی خود را تقریبا به سطح تضمین شده ای از عدم دسترسی توسط دیگران می برید، اما در عمل هیچ راهی مطمئن تر از تخریب فیزیکی محل ذخیره سابق داده های خود آن هم به روش تخریب فیزیکی هارد دیسک نیست. هنگامی که یک دیسک سختی به زمان پایان عمر مفید خود نزدیک شده یا فراتر از آن می رود، زمان مناسبی است برای از رده خارج کردن دیسک با نابودی فیزیکی آن.
در حالی که تخریب فیزیکی یک سی دی یا دی وی دی به سادگی قرار دادن ان در دستگاه خردکننده (shredder) و خرد کردن دیسک فشرده است، اما در مورد دیسک های سخت این قضیه فرق می کند؛ در عمل جز مراکز ویژه انهدام دیسک های سخت ، ابزار یا دستگاه ویژه ای برای نابود کردن دیسک سخت های اسقاطی وجود ندارد. این همان جایی است که باید عینک ایمنی بر چشم زد و باید خودتان دست به کار شوید یا بهتر است بگوییم سرگرمی تازه آغاز شده!
راه های بسیاری برای آسیب رساندن فیزیکی به یک درایو سخت برای تامین امنیت داده ها وجود دارد، اعم از کالبد شکافی دقیق اجزا و قطعات و سپس نابودی هر یک تا شلیک به هارد دیسک اسقاط با تفنگ شکاری! هدف نهایی این است که دیسک غیر قابل تعمیر و بلا استفاده شده و دیسک ها - حداقل ، در نهایت درهم ریختگی و اضمحلال قرار بگیرند. تلاش های جدی شرکت های قانونی می تواند روش های کاربردی بسیاری را برای قطعه قطعه کردن هارد دیس اسقاطی پیش روی شما بگذارد، اما در اکثر موارد ، بهتر است از یک روش تخریب فیزیکی متمرکز بهره بگیرید.
در این مرحله از بازی حفاظت از داده ها و اطلاعات، تنها محدودیتی که در شیوه غیر قابل استفاده کردن دیسک خود پیش رو دارید به مقدار زمانی که می خواهید روی از بین بردن آن بگذارید برمی گردد. به عنوان مثال تخریب هارددیسک با یک مته یا دریل قدرتمند برای نابودی صفحات دیسکی چند دقیقه بیشتر زمان نمی برد، اما با صرف 10 دقیقه وقت و استفاده از ابزارهایی مانند چکش و برخی انواع قیچی های فلزات می تواند معجزه کند، و خلاصه هر تلاشی که کم و بیش در این زمینه انجام دهید بی شک سبب امنیت بیشتر می گردد. فقط مراقب باشید به خودتان آسیب نزنید!
شما هرگز نمی توانید بیش از این حد مراقب داده های خود باشید. کار و تلاشی که صرف پاک کردن اطلاعات از روی دیسک سخت به طور ایمن یا از بین بردن فیزیکی دیسک های قدیمی می کنید در مقایسه با زمان و سردرد و استرسی ناشی از دزدی اطلاعات شخصی و محرمانه شما از طریق بازیابی اطلاعاتی که فکر می کنید پاکسازی کرده اید یا دیگر عواقب خطرناک که ممکن است در آینده گریبان شما را بگیرد، رنگ می بازد. اگر شما برای پاکسازی امن اطلاعات تکنیک یا نرم افزار موثر و مفیدی دارید که در این مقاله ذکر نشده ، لطفا در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید تا کمکی مفید باشد به خوانندگان و همکارانتان به منظور محافظت از اطلاعات شخصی خود با امنیت بالاتر.
 
موضوعات مرتبط: کامپیوتر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://wietrenhoy.strikingly.com/ جمعه 31 خرداد 1398 09:33 ق.ظ

With thanks! I like it.
cialis 5mg prix cialis generic dosagem ideal cialis we choice cialis uk cheap cialis cialis for sale in europa only here cialis pills cialis generisches kanada buying cialis overnight 40 mg cialis what if i take
http://otvicte.strikingly.com/ چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:31 ب.ظ

You explained it superbly.
miglior cialis generico we recommend cialis info cialis 5 mg schweiz cialis generico online buy cialis online cheapest cialis pills boards cialis sans ordonnance american pharmacy cialis price cialis best cialis online napol
Cialis pills چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:08 ق.ظ

Many thanks! Awesome information!
generic cialis 20mg uk buy cialis online cheapest cialis ahumada how to purchase cialis on line cialis italia gratis comprar cialis navarr buy cialis uk no prescription we like it cialis soft gel cialis reviews cialis 20 mg
when will cialis be available in generic دوشنبه 27 خرداد 1398 01:52 ق.ظ

Thanks! Plenty of knowledge.

where cheapest cialis cialis et insomni acquistare cialis internet cialis 5 mg buy buy cialis online enter site 20 mg cialis cost import cialis cialis 05 cialis canada on line cialis dosage amounts
Cialis canada یکشنبه 26 خرداد 1398 12:00 ب.ظ

Fine stuff. Regards!
cialis 50 mg soft tab cialis 20 mg cut in half cialis without a doctor's prescription cialis reviews tadalafil 20mg india cialis 100mg cost cialis 5 mg buy prix cialis once a da cialis baratos compran uk cialis billig
http://gruneces.strikingly.com/ شنبه 25 خرداد 1398 10:10 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous stuff.

look here cialis order on line cialis professional yohimbe buying cialis in colombia weblink price cialis cialis for sale south africa cialis billig cialis 5mg cialis rckenschmerzen side effects of cialis buying brand cialis online
Cialis canada جمعه 24 خرداد 1398 06:07 ب.ظ

Truly loads of excellent knowledge!
cialis australian price tadalafil tablets when will generic cialis be available cialis generique 5 mg cialis pas cher paris cialis kamagra levitra the best choice cialis woman chinese cialis 50 mg viagra vs cialis vs levitra cialis name brand cheap
Buy cialis online چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:44 ب.ظ

Kudos! I enjoy this.
discount cialis enter site very cheap cialis generic cialis at walmart cialis 05 cialis rckenschmerzen cialis free trial cialis cuantos mg hay cialis generico online cialis for sale tadalafil generic
http://cialisvie.com/ یکشنبه 19 خرداد 1398 08:43 ب.ظ

You actually stated this adequately!
tadalafil 10 mg cialis bula cialis italia gratis import cialis cialis authentique suisse effetti del cialis rx cialis para comprar chinese cialis 50 mg legalidad de comprar cialis 5 mg cialis coupon printable
cialisvie.com شنبه 18 خرداد 1398 03:11 ب.ظ

Great data. Thanks a lot!
buy cialis uk no prescription cialis para que sirve cialis tablets brand cialis nl cialis uk next day when will generic cialis be available look here cialis order on line prezzo cialis a buon mercato cialis daily generic cialis 20mg uk
http://canadiantousapharmacy.com/ شنبه 24 فروردین 1398 09:52 ق.ظ

With thanks, A good amount of data!

drugs for sale in uk canada medication discount canadian pharmacies canadian online pharmacies rated the best canadian online pharmacies global pharmacy canada canadian pharmacy no prescription aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmacies online canadian pharmacies
buy cheap cialis no prescription چهارشنبه 14 آذر 1397 08:27 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis y deporte cialis kamagra levitra purchasing cialis on the internet cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage amounts cialis super kamagra if a woman takes a mans cialis trusted tabled cialis softabs canadian discount cialis cialis uk next day
Buy cialis سه شنبه 13 آذر 1397 08:59 ب.ظ

Useful tips. Cheers.
cialis generisches kanada pastillas cialis y alcoho cialis bula comprar cialis 10 espa241a cialis generisches kanada cialis canadian drugs cialis super acti cialis efficacit generic cialis levitra online prescriptions cialis
buy tadalafil online دوشنبه 12 آذر 1397 10:08 ب.ظ

You actually suggested that well!
compare prices cialis uk weblink price cialis cialis authentique suisse cialis para que sirve cialis rezeptfrei sterreich cialis coupons cialis coupon cialis y deporte cialis canada on line female cialis no prescription
buy cialis without a doctor's prescription یکشنبه 11 آذر 1397 09:00 ق.ظ

Regards! Plenty of advice!

cost of cialis cvs wow cialis tadalafil 100mg cialis daily dose generic safe site to buy cialis online cialis daily dose generic cialis pills price each warnings for cialis tesco price cialis cialis y deporte non 5 mg cialis generici
buy generic cialis online شنبه 10 آذر 1397 09:51 ب.ظ

Terrific posts. With thanks.
cialis name brand cheap cialis kaufen bankberweisung safe site to buy cialis online we recommend cialis best buy tadalafil tadalafil generic cialis side effects dangers cialis tablets for sale how do cialis pills work how do cialis pills work
Cialis prices شنبه 10 آذر 1397 08:44 ق.ظ

Thanks a lot! Excellent stuff.
cialis billig safe dosage for cialis buying cialis in colombia cialis y deporte canadian cialis cialis sans ordonnance cialis canada cialis patentablauf in deutschland cialis 05 import cialis
buy cialis online جمعه 9 آذر 1397 09:24 ب.ظ

You said it nicely.!
tesco price cialis generic cialis tadalafil 10 mg comprar cialis navarr cialis venta a domicilio order a sample of cialis cialis 20 mg cost cialis for bph usa cialis online cialis herbs
Online cialis پنجشنبه 8 آذر 1397 10:27 ب.ظ

Thank you! Ample forum posts!

we choice cialis uk generic cialis at walmart cialis generico in farmacia cialis pills price each interactions for cialis cialis australian price cialis professional yohimbe how to buy cialis online usa cialis generico enter site 20 mg cialis cost
buy cialis cheap پنجشنبه 8 آذر 1397 10:53 ق.ظ

You actually revealed this fantastically!
cialis prezzo al pubblico cialis online nederland cialis canada cialis 5mg prix chinese cialis 50 mg cialis tadalafil cialis generika fast cialis online achat cialis en europe interactions for cialis
buy cialis online without a prescription چهارشنبه 7 آذر 1397 10:18 ق.ظ

Seriously loads of terrific material.
canadian cialis compare prices cialis uk buy cialis online nz cialis 100mg suppliers cialis pills cialis patentablauf in deutschland cialis manufacturer coupon achat cialis en itali cialis 5 mg cialis tadalafil
Online cialis چهارشنبه 11 مهر 1397 02:25 ب.ظ

You said it very well.!
cialis pills when can i take another cialis cialis uk next day cialis for sale south africa generic cialis in vietnam wow cialis tadalafil 100mg cialis 30 day trial coupon prezzo cialis a buon mercato cialis ahumada weblink price cialis
cialisvonline.com چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:05 ق.ظ

Very good material, Thank you!
viagra or cialis cialis cost cialis daily reviews cialis for daily use cialis 20mg prix en pharmacie chinese cialis 50 mg buy name brand cialis on line cialis cost cialis generika in deutschland kaufen we recommend cialis best buy
sildenafil prescription سه شنبه 13 شهریور 1397 03:56 ب.ظ

You expressed this really well!
how can i order viagra online viagra online with a prescription buy generic viagra uk viagra buy usa purchase viagra pfizer viagra order viagra without prescription cheap generic viagra online buy viagra cheapest buying cheap viagra
http://viagraessale.com/ یکشنبه 11 شهریور 1397 09:04 ب.ظ

You actually reported it terrifically!
cialis patent expiration cialis daily new zealand cialis 20 mg cost wow look it cialis mexico cialis 200 dollar savings card buy cialis cialis 50 mg soft tab link for you cialis price price cialis wal mart pharmacy enter site 20 mg cialis cost
Cialis prices سه شنبه 23 مرداد 1397 12:18 ق.ظ

Very well voiced genuinely! !
cialis tadalafil online cialis 05 cuanto cuesta cialis yaho import cialis usa cialis online cialis manufacturer coupon cialis pills in singapore female cialis no prescription canadian cialis cialis australian price
Cialis online دوشنبه 7 خرداد 1397 01:48 ب.ظ

This is nicely said! .
generic cialis 20mg tablets buy cialis online nz legalidad de comprar cialis buy original cialis we choice free trial of cialis cialis australian price viagra vs cialis what is cialis generic cialis pro cialis professional yohimbe
Buy cialis پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:59 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
import cialis achat cialis en europe cialis pills cipla cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne tadalafil prices on cialis 10 mg cialis efficacit cialis online nederland order a sample of cialis
Viagra cost چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:13 ب.ظ

Kudos, A good amount of postings!

buy generic viagra without prescription where to buy viagra cheap buy viagra online order no prescription viagra online price for viagra viagra online canada vigra buy viagra in malaysia generic viagra uk viagra online usa
Buy cialis شنبه 18 فروردین 1397 11:04 ب.ظ

You mentioned it fantastically!
buying cialis in colombia buy cialis online cheapest american pharmacy cialis cialis great britain price cialis wal mart pharmacy cialis kaufen bankberweisung what is cialis cialis patent expiration cialis qualitat cialis professional yohimbe
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین مطالب
   
ابزار اینستا گرام
ابزار تلگرام

progress: