تبلیغات
IR680630201903310391767001 آینده به شما نزدیک است - آموزش ویندوز 10: اطلاع از سیستم پارتیشن‌بندی هارد دیسک و تبدیل GPT و MBR به همدیگر
ترفندستان ● مرجع اخبار و اطلاعات کامپیوتری ، اینترنت ، موبایل و آنچه شما بخواهید
تاریخ : جمعه 20 فروردین 1395
نویسنده : Mohsen Jamshidi Zarmehri

همه‌ی دیسک‌های سخت موجود، برای پارتیشن‌بندی از ساختار قالب‌بندی داده‌ای (Master Boot Record (MBR یا (GUID Partition Table (GPT استفاده می‌کنند. در حقیقت MBR یک سکتور بسیار کوچکی است که در ابتدای دیسک سخت قرار گرفته و اطلاعاتی در مورد پارتیشن بوت سیستم عامل، ساختار پارتیشن‌ها، جدول پارتیشن (Partition Table) و موارد دیگر را برای راه‌اندازی رایانه در اختیار سیستم می‌گذارد. GPT هم تقریبا نسخه‌ی پیشرفته‌ی MBR محسوب شده و قابلیت‌های بیش‌تری نسبت به آن دارد. در قالب‌بندی داده‌ای GPT، اطلاعات مربوط به پارتیشن‌ها بر روی خود پارتیشن ذخیره می‌شود؛ به همین دلیل از اطمینان‌پذیری بالاتری برخوردار است. به دلیل قدیمی بودن MBR، جای تعجبی نیست که از دیسک‌های سخت بیش‌تر از ۲ ترابایت پشتیبانی نمی‌کند؛ در مقابل، GPT حداکثر از حافظه‌های ذخیره‌سازی ۹.۴ زتابایتی پشتیبانی می‌کند. همچنین نمی‌توان از روی دیسک‌های سخت MBR، سیستم عامل را در حالت UEFI بوت کرد و این کار فقط از عهده‌ی GPT برمی‌آید.

همه‌ی سیستم عامل‌های برپایه‌ی UNIX شامل نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی مانند OS X شرکت اپل، به طور کامل از GPT پشتیبانی می‌کنند. اما فقط نسخه‌های ۶۴ بیتی سیستم عامل ویندوز و تعداد معدودی از نسخه‌های ۳۲ بیتی شامل ویندوز 8، 8.1 و 10، به شرط استفاده از UEFI تقریبا به طور کامل از GPT پشتیبانی می‌کنند.

در ادامه‌ی مقاله، به نحوه‌ی پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن (partition scheme) استفاده شده در دیسک و تبدیل آن‌ها به همدیگر خواهیم پرداخت.

پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن در دیسک سخت

به منظور پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای استفاده شده در پارتیشن، دو گزینه برای انتخاب در اختیار دارید که شامل استفاده از ابزار گرافیکی مدیریت دیسک (Disk Management) ویندوز و بهره‌مندی از خط فرمان (command line) است.

گزینه‌ی اول: استفاده از ابزار مدیریت دیسک

برای دسترسی به اطلاعات مربوط به دیسک سخت و پارتیشن‌های آن از طریق ابزار مدیریت دیسک، بر روی منوی شروع کلیک راست کرده یا کلیدهای ترکیبی ویندوز+X را از صفحه کلید بفشارید و در ادامه، Disk Management را برگزینید. به علاوه، می‌توانید کلیدهای ترکیبی ویندوز+R را برای باز کردن کادر محاوره‌ای Run فشرده و دستور "diskmgmt.msc" را در آن تایپ کنید و اینتر را بزنید تا ابزار مدیریت دیسک فراخوانی شود. در پنجره‌ی Disk Management بر روی دیسک سخت مورد نظر خود (در صورت داشتن بیش از یک هارد دیسک) کلیک راست کرده و Properties را برگزینید.

در پنجره‌ی جاری بر روی سربرگ Volumes کلیک کنید تا ساختار قالب‌بندی داده‌ای استفاده شده در دیسک را در مقابل عبارت Partition style مشاهده کنید.

گزینه‌ی دوم: استفاده از دستور Diskpart

گزینه‌ی دیگر برای دستیابی به اطلاعات دیسک سخت، استفاده از فرمان استاندارد diskpart در محیط خط فرمان است. برای این منظور، ابتدا با راست کلیک بر روی منوی شروع یا فشردن کلیدهای ترکیبی ویندوز+X، خط فرمان را تحت ادمین ((Command Prompt (Admin) اجرا کنید. همچنین می‌توانید آیکون میان‌بر خط فرمان را در منوی شروع قرار داده، روی آن راست کلیک کنید و Run as Administrator را بزنید.

دو دستور “diskpart” و “list disk” را به ترتیب در پنجره‌ی خط فرمان تایپ کرده و پس از هر کدام، کلید اینتر را بفشارید. با این کار، جدولی شامل دیسک‌های متصل شده به رایانه همراه با اطلاعات آن‌ها نمایان خواهد شد. اگر دیسک‌های موجود از ساختار قالب‌بندی داده‌ای GPT استفاده کرده باشند، در ستونی تحت عنوان Gpt و در مقابل دیسک مربوطه، کاراکتر ستاره (*) وجود خواهد داشت؛ در غیر این صورت، ستون Gpt خالی خواهد بود که نشانگر بهره‌مندی دیسک سخت از MBR است.

برای مثال، در اسکرین‌شات زیر، Disk 0 وDisk 1 هر دو از نوع GPT بوده؛ در حالی که Disk 2 یک دیسک MBR است.

تبدیل MBR و GPT به هم؛ پشتیبان‌گیری و پاک‌سازی کامل دیسک

برای تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن یک دیسک از MBR به GPT یا برعکس، ابتدا باید کل محتویات دیسک را به طور کامل پاک‌سازی کنید که در اصطلاح فرنگی وایپ (Wipe) نامیده می‌شود. وایپ کردن دیسک، به منزله‌ی حذف بدون بازگشت داده‌ها و جداول پارتیشن دیسک است؛ پس قبل از ادامه‌ی کار، از همه‌ی داده‌های موجود در دیسک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. پس از پاک‌سازی کامل دیسک، قادر به تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای به همدیگر و آماده‌سازی برای نوشتن دوباره‌ی داده‌ها بر روی دیسک خواهید بود.

از لحاظ فنی، روش یاد شده تنها راه ممکن برای تبدیل MBR و GPT به هم نیست. برخی از نرم‌افزارهای مدیریت پارتیشن سوم شخص، وعده‌ی تبدیل MBR و GPT به یکدیگر را بدون پاک‌سازی کامل و از دست دادن داده‌ها، به کاربران می‌دهند. با این حال، مایکروسافت به طور رسمی از این روش پشتیبانی نکرده و بهتر است قبل از انجام هر کاری، اقدام به پشتیبان‌گیری از داده‌های خود بکنید؛ زیرا خطر از دست دادن داده‌ها دور از انتظار نیست!

پیشنهاد ما این است که ابتدا اقدام به پشتیبان‌گیری از داده‌ها کرده و سپس آن‌ها را وایپ کنید. پس از اتمام فرآیند تبدیل، داده‌های خود را به درون دیسک وایپ شده جابه‌جا کنید. با این که فرآیند تبدیل طولانی‌تر خواهد شد، اما ارزش این را دارد که از روش رسمی و تضمین شده‌ای استفاده کنید که درصد خطا و بروز مشکل نزدیک به صفر دارد.

گزینه‌ی اول: استفاده از ابزار مدیریت دیسک

دوباره تاکید می‌کنیم که قبل از انجام مراحل گفته شده در ادامه‌ی مقاله، از داده‌های دیسک سخت خود پشتیبان‌گیری کنید؛ زیرا همه‌ی داده‌های موجود پاک خواهند شد!

برای تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای دیسک به همدیگر، بر روی هر یک از پارتیشن‌های دیسک سخت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه‌ی Delete Volume یا Delete Partition را برای حذف کردن آن بزنید.

هنگامی که همه‌ی پارتیشن‌ها از دیسک مورد نظر حذف شدند، می‌توانید بر روی دیسک موجود در ابزار Disk Management کلیک راست کرده و یکی از گزینه‌های Convert to GPT Disk یا Convert to MBR Disk را انتخاب کنید. این گزینه‌ها فقط هنگامی که همه‌ی پارتیشن‌های دیسک وایپ شده باشد در دسترس خواهند بود.

بعد از انجام این کار، می‌توانید با کلیک راست درون فضای کلی تخصیص نیافته‌ی دیسک (Unallocated)، یک یا چند پارتیشن جدید ایجاد کرده و در صورت تمایل، داده‌های پشتیبان‌گیری شده را به درون پارتیشن جدید منتقل کنید.

گزینه‌ی دوم: استفاده از فرمان Diskpart

روش دوم برای تبدیل MBR و GPT به هم، بهره‌مندی از دستور Diskpart در پنجره‌ی خط فرمان ویندوز است. این روش علاوه‌بر تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن‌ها به یکدیگر، برای اصلاح کردن پارتیشن و دیسک‌های آسیب دیده، قفل شده و دیسک‌هایی که نمی‌توان با استفاده از ابزار مدیریت دیسک گرافیکی ویندوز ۱۰ اقدام به رفع مشکل آن‌ها کرد، کاربرد دارد.

پس از پشتیبان‌گیری از داده‌های ضروری، پنجره‌ی خط فرمان را تحت اَدمین اجرا کنید. دستورهای “diskpart” و “list disk” را یکی پس از دیگری در آن تایپ کرده و کلید اینتر را از صفحه کلید بفشارید. هم‌اکنون لیستی از دیسک‌های موجود در رایانه قابل مشاهده خواهد بود. می‌توانید دیسک مورد نظر را با استفاده از ظرفیت آن تشخیص دهید.

حال، دستورهای “# select disk” و“clean” را یکی پس از دیگری تایپ کرده و پس از هر کدام، اینتر کنید. کاراکتر “#” موجود در دستور یاد شده را با شماره‌ی دیسکی که قصد تبدیل آن را دارید، جایگزین کنید. دستور clean، محتویات دیسک و سوابق پارتیشن‌ها را وایپ خواهد کرد؛ پس در انتخاب شماره‌ی دیسک مورد نظر نهایت دقت را به خرج دهید.

حالا می‌توانید یکی از دستورهای زیر را بسته به میل خود، برای تبدیل سیستم پارتیشن دیسک به یکی از انواع MBR یا GPT انتخاب کنید. برای تبدیل دیسک از MBR به GPT، باید از دستور “convert gpt” و برای تبدیل دیسک از GPT به MBR، بایستی از “convert mbr” استفاده کنید.

کار تمام است! حال می‌توانید با استفاده از ابزار مدیریت دیسک یا دستورهای دیگر Diskpart، اقدام به ایجاد پارتیشن کرده و داده‌های خود را به درون آن انتقال دهید.

حداقل در تئوری، راه‌هایی برای تبدیل MBR و GPT بدون وایپ کردن دیسک وجود دارد؛ اما نمی‌توانیم در هر وضعیتی به استفاده از این روش اطمینان کنیم. بنابراین بهتر است از روش رسمی و تضمین شده‌ی یاد شده در این مقاله استفاده کنید.
موضوعات مرتبط: ویندوز 10 , آموزش , آموزش , آموزش , کامپیوتر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
plenty of fish dating site سه شنبه 22 مرداد 1398 08:59 ب.ظ
This info is invaluable. How can I find out more?
dating site چهارشنبه 9 مرداد 1398 03:58 ق.ظ
Excellent article. I will be facing some of these issues as
well..
dating site سه شنبه 8 مرداد 1398 07:21 ب.ظ
I read this article fully about the difference of most up-to-date and earlier technologies, it's remarkable article.
how to get help in windows 10 شنبه 29 تیر 1398 11:44 ق.ظ
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's blog link on your
page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
quest bars cheap پنجشنبه 20 تیر 1398 05:59 ق.ظ
I am truly grateful to the owner of this website who has shared this great paragraph
at at this place.
quest bars cheap دوشنبه 27 خرداد 1398 10:42 ق.ظ
Hello! I just want to give you a big thumbs up for the great info you have got right here
on this post. I will be returning to your web site for more soon.
quest bars یکشنبه 26 خرداد 1398 11:16 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get
listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you
quest bars cheap جمعه 24 خرداد 1398 08:01 ب.ظ
magnificent issues altogether, you just won a new reader.
What may you recommend in regards to your put up that you simply
made some days ago? Any sure?
tinyurl.com چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:23 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
gamefly free trial 2019 coupon دوشنبه 20 خرداد 1398 02:44 ب.ظ
Great information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
how to buy viagra without seeing a doctor یکشنبه 19 خرداد 1398 05:34 ب.ظ

Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided shiny clear idea
free minecraft download شنبه 28 اردیبهشت 1398 07:27 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really great articles and I think I
would be a good asset. If you ever want to take some of
the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange
for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
Kudos!
minecraft pc download جمعه 27 اردیبهشت 1398 04:22 ق.ظ
You are so cool! I do not suppose I've truly read
through something like this before. So wonderful to discover another person with genuine thoughts on this subject matter.
Really.. thanks for starting this up. This website is something
that is required on the internet, someone with some originality!
minecraft دوشنبه 5 فروردین 1398 07:19 ب.ظ
Pretty component to content. I simply stumbled upon your site and in accession capital
to assert that I get in fact enjoyed account your
weblog posts. Any way I'll be subscribing on your feeds
or even I success you get entry to persistently quickly.
chocolate دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:13 ق.ظ
Hey would you mind letting me know which web host you're working with?
I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog
loads a lot quicker then most. Can you recommend a
good hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate
it!
Online cialis شنبه 18 فروردین 1397 09:00 ق.ظ

Regards, Plenty of material.

cialis arginine interactio dose size of cialis cialis 200 dollar savings card acquisto online cialis enter site 20 mg cialis cost we recommend cheapest cialis cialis canada on line when can i take another cialis how do cialis pills work tarif cialis france
Online cialis دوشنبه 28 اسفند 1396 02:19 ب.ظ

Awesome data. With thanks!
canadian discount cialis prices on cialis 10 mg cialis canada on line pastillas cialis y alcoho generic cialis with dapoxetine cialis 10mg prix pharmaci cialis side effects tadalafil tablets cialis daily reviews cialis professional from usa
https://www.viagrapascherfr.com/vente-libre-du-viagra/ جمعه 28 مهر 1396 05:45 ب.ظ
Hi would you mind letting me know which hosting company you're working with?
I've loaded your blog in 3 different web browsers and I
must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price?
Thanks a lot, I appreciate it!
Can you grow taller with exercise? یکشنبه 26 شهریور 1396 11:05 ب.ظ
I think what you published was actually very logical.
However, think about this, what if you added a little information? I ain't saying your content isn't solid., however
suppose you added something that makes people desire more?
I mean آینده به شما نزدیک است - آموزش ویندوز
10: اطلاع از سیستم پارتیشن‌بندی هارد دیسک و
تبدیل GPT و MBR به همدیگر is kinda plain. You should peek at Yahoo's front page and see how they create post headlines to grab
people to click. You might add a video or a related pic
or two to get readers excited about everything've written. Just
my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.
What causes painful Achilles tendon? یکشنبه 15 مرداد 1396 04:41 ب.ظ
Hello there I am so grateful I found your web site, I really found
you by error, while I was looking on Aol for something else,
Regardless I am here now and would just like to say kudos for
a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the
theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute
but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read more, Please do keep up the excellent b.
deenahelmstetler.wordpress.com شنبه 14 مرداد 1396 03:25 ب.ظ
This design is incredible! You most certainly know how
to keep a reader amused. Between your wit and
your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to
say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
http://ameblo.jp/ شنبه 14 مرداد 1396 08:14 ق.ظ
I really love your website.. Excellent colors
& theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I'm
hoping to create my very own blog and would love to learn where you got this from or what the theme is named.

Kudos!
http://dixielandenberger.hatenablog.com/archive/2017/06/04 شنبه 14 مرداد 1396 06:30 ق.ظ
First of all I want to say great blog! I had a quick question in which
I'd like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your
thoughts prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts
in getting my ideas out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first
10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying
to figure out how to begin. Any recommendations or tips?

Cheers!
How long will it take for my Achilles tendon to heal? جمعه 6 مرداد 1396 09:55 ب.ظ
Its not my first time to go to see this web site, i
am browsing this web site dailly and take good data from here daily.
Do you get taller when you stretch? جمعه 6 مرداد 1396 08:48 ق.ظ
Hey there I am so grateful I found your weblog, I really found you
by mistake, while I was searching on Yahoo for something else,
Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
go through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do
keep up the fantastic jo.
How much does it cost for leg lengthening? یکشنبه 1 مرداد 1396 09:16 ب.ظ
Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for
a weblog website? The account helped me a applicable deal.
I were a little bit familiar of this your broadcast
offered brilliant clear concept
How do you get Achilles tendonitis? شنبه 31 تیر 1396 06:44 ب.ظ
It's an amazing article for all the internet users; they
will take advantage from it I am sure.
http://jeffreyroehl.weebly.com جمعه 30 تیر 1396 01:43 ب.ظ
You're so cool! I don't believe I've truly
read through anything like that before. So great to
find somebody with genuine thoughts on this subject matter.

Seriously.. many thanks for starting this up. This web site
is one thing that is needed on the internet, someone with
a little originality!
BHW چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:08 ب.ظ
Hello colleagues, nice piece of writing and nice urging commented here, I am genuinely enjoying by these.
manicure یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 10:19 ق.ظ
Attractive section of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital
to say that I get actually enjoyed account your weblog
posts. Anyway I will be subscribing for your feeds and even I fulfillment you access consistently quickly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین مطالب
   
ابزار اینستا گرام
ابزار تلگرام

progress: