IR680630201903310391767001 آینده به شما نزدیک است - آموزش ویندوز 10: اطلاع از سیستم پارتیشن‌بندی هارد دیسک و تبدیل GPT و MBR به همدیگر
ترفندستان ● مرجع اخبار و اطلاعات کامپیوتری ، اینترنت ، موبایل و آنچه شما بخواهید
تاریخ : جمعه 20 فروردین 1395
نویسنده : Mohsen Jamshidi Zarmehri

همه‌ی دیسک‌های سخت موجود، برای پارتیشن‌بندی از ساختار قالب‌بندی داده‌ای (Master Boot Record (MBR یا (GUID Partition Table (GPT استفاده می‌کنند. در حقیقت MBR یک سکتور بسیار کوچکی است که در ابتدای دیسک سخت قرار گرفته و اطلاعاتی در مورد پارتیشن بوت سیستم عامل، ساختار پارتیشن‌ها، جدول پارتیشن (Partition Table) و موارد دیگر را برای راه‌اندازی رایانه در اختیار سیستم می‌گذارد. GPT هم تقریبا نسخه‌ی پیشرفته‌ی MBR محسوب شده و قابلیت‌های بیش‌تری نسبت به آن دارد. در قالب‌بندی داده‌ای GPT، اطلاعات مربوط به پارتیشن‌ها بر روی خود پارتیشن ذخیره می‌شود؛ به همین دلیل از اطمینان‌پذیری بالاتری برخوردار است. به دلیل قدیمی بودن MBR، جای تعجبی نیست که از دیسک‌های سخت بیش‌تر از ۲ ترابایت پشتیبانی نمی‌کند؛ در مقابل، GPT حداکثر از حافظه‌های ذخیره‌سازی ۹.۴ زتابایتی پشتیبانی می‌کند. همچنین نمی‌توان از روی دیسک‌های سخت MBR، سیستم عامل را در حالت UEFI بوت کرد و این کار فقط از عهده‌ی GPT برمی‌آید.

همه‌ی سیستم عامل‌های برپایه‌ی UNIX شامل نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی مانند OS X شرکت اپل، به طور کامل از GPT پشتیبانی می‌کنند. اما فقط نسخه‌های ۶۴ بیتی سیستم عامل ویندوز و تعداد معدودی از نسخه‌های ۳۲ بیتی شامل ویندوز 8، 8.1 و 10، به شرط استفاده از UEFI تقریبا به طور کامل از GPT پشتیبانی می‌کنند.

در ادامه‌ی مقاله، به نحوه‌ی پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن (partition scheme) استفاده شده در دیسک و تبدیل آن‌ها به همدیگر خواهیم پرداخت.

پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن در دیسک سخت

به منظور پی بردن به ساختار قالب‌بندی داده‌ای استفاده شده در پارتیشن، دو گزینه برای انتخاب در اختیار دارید که شامل استفاده از ابزار گرافیکی مدیریت دیسک (Disk Management) ویندوز و بهره‌مندی از خط فرمان (command line) است.

گزینه‌ی اول: استفاده از ابزار مدیریت دیسک

برای دسترسی به اطلاعات مربوط به دیسک سخت و پارتیشن‌های آن از طریق ابزار مدیریت دیسک، بر روی منوی شروع کلیک راست کرده یا کلیدهای ترکیبی ویندوز+X را از صفحه کلید بفشارید و در ادامه، Disk Management را برگزینید. به علاوه، می‌توانید کلیدهای ترکیبی ویندوز+R را برای باز کردن کادر محاوره‌ای Run فشرده و دستور "diskmgmt.msc" را در آن تایپ کنید و اینتر را بزنید تا ابزار مدیریت دیسک فراخوانی شود. در پنجره‌ی Disk Management بر روی دیسک سخت مورد نظر خود (در صورت داشتن بیش از یک هارد دیسک) کلیک راست کرده و Properties را برگزینید.

در پنجره‌ی جاری بر روی سربرگ Volumes کلیک کنید تا ساختار قالب‌بندی داده‌ای استفاده شده در دیسک را در مقابل عبارت Partition style مشاهده کنید.

گزینه‌ی دوم: استفاده از دستور Diskpart

گزینه‌ی دیگر برای دستیابی به اطلاعات دیسک سخت، استفاده از فرمان استاندارد diskpart در محیط خط فرمان است. برای این منظور، ابتدا با راست کلیک بر روی منوی شروع یا فشردن کلیدهای ترکیبی ویندوز+X، خط فرمان را تحت ادمین ((Command Prompt (Admin) اجرا کنید. همچنین می‌توانید آیکون میان‌بر خط فرمان را در منوی شروع قرار داده، روی آن راست کلیک کنید و Run as Administrator را بزنید.

دو دستور “diskpart” و “list disk” را به ترتیب در پنجره‌ی خط فرمان تایپ کرده و پس از هر کدام، کلید اینتر را بفشارید. با این کار، جدولی شامل دیسک‌های متصل شده به رایانه همراه با اطلاعات آن‌ها نمایان خواهد شد. اگر دیسک‌های موجود از ساختار قالب‌بندی داده‌ای GPT استفاده کرده باشند، در ستونی تحت عنوان Gpt و در مقابل دیسک مربوطه، کاراکتر ستاره (*) وجود خواهد داشت؛ در غیر این صورت، ستون Gpt خالی خواهد بود که نشانگر بهره‌مندی دیسک سخت از MBR است.

برای مثال، در اسکرین‌شات زیر، Disk 0 وDisk 1 هر دو از نوع GPT بوده؛ در حالی که Disk 2 یک دیسک MBR است.

تبدیل MBR و GPT به هم؛ پشتیبان‌گیری و پاک‌سازی کامل دیسک

برای تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن یک دیسک از MBR به GPT یا برعکس، ابتدا باید کل محتویات دیسک را به طور کامل پاک‌سازی کنید که در اصطلاح فرنگی وایپ (Wipe) نامیده می‌شود. وایپ کردن دیسک، به منزله‌ی حذف بدون بازگشت داده‌ها و جداول پارتیشن دیسک است؛ پس قبل از ادامه‌ی کار، از همه‌ی داده‌های موجود در دیسک نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. پس از پاک‌سازی کامل دیسک، قادر به تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای به همدیگر و آماده‌سازی برای نوشتن دوباره‌ی داده‌ها بر روی دیسک خواهید بود.

از لحاظ فنی، روش یاد شده تنها راه ممکن برای تبدیل MBR و GPT به هم نیست. برخی از نرم‌افزارهای مدیریت پارتیشن سوم شخص، وعده‌ی تبدیل MBR و GPT به یکدیگر را بدون پاک‌سازی کامل و از دست دادن داده‌ها، به کاربران می‌دهند. با این حال، مایکروسافت به طور رسمی از این روش پشتیبانی نکرده و بهتر است قبل از انجام هر کاری، اقدام به پشتیبان‌گیری از داده‌های خود بکنید؛ زیرا خطر از دست دادن داده‌ها دور از انتظار نیست!

پیشنهاد ما این است که ابتدا اقدام به پشتیبان‌گیری از داده‌ها کرده و سپس آن‌ها را وایپ کنید. پس از اتمام فرآیند تبدیل، داده‌های خود را به درون دیسک وایپ شده جابه‌جا کنید. با این که فرآیند تبدیل طولانی‌تر خواهد شد، اما ارزش این را دارد که از روش رسمی و تضمین شده‌ای استفاده کنید که درصد خطا و بروز مشکل نزدیک به صفر دارد.

گزینه‌ی اول: استفاده از ابزار مدیریت دیسک

دوباره تاکید می‌کنیم که قبل از انجام مراحل گفته شده در ادامه‌ی مقاله، از داده‌های دیسک سخت خود پشتیبان‌گیری کنید؛ زیرا همه‌ی داده‌های موجود پاک خواهند شد!

برای تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای دیسک به همدیگر، بر روی هر یک از پارتیشن‌های دیسک سخت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه‌ی Delete Volume یا Delete Partition را برای حذف کردن آن بزنید.

هنگامی که همه‌ی پارتیشن‌ها از دیسک مورد نظر حذف شدند، می‌توانید بر روی دیسک موجود در ابزار Disk Management کلیک راست کرده و یکی از گزینه‌های Convert to GPT Disk یا Convert to MBR Disk را انتخاب کنید. این گزینه‌ها فقط هنگامی که همه‌ی پارتیشن‌های دیسک وایپ شده باشد در دسترس خواهند بود.

بعد از انجام این کار، می‌توانید با کلیک راست درون فضای کلی تخصیص نیافته‌ی دیسک (Unallocated)، یک یا چند پارتیشن جدید ایجاد کرده و در صورت تمایل، داده‌های پشتیبان‌گیری شده را به درون پارتیشن جدید منتقل کنید.

گزینه‌ی دوم: استفاده از فرمان Diskpart

روش دوم برای تبدیل MBR و GPT به هم، بهره‌مندی از دستور Diskpart در پنجره‌ی خط فرمان ویندوز است. این روش علاوه‌بر تبدیل ساختار قالب‌بندی داده‌ای پارتیشن‌ها به یکدیگر، برای اصلاح کردن پارتیشن و دیسک‌های آسیب دیده، قفل شده و دیسک‌هایی که نمی‌توان با استفاده از ابزار مدیریت دیسک گرافیکی ویندوز ۱۰ اقدام به رفع مشکل آن‌ها کرد، کاربرد دارد.

پس از پشتیبان‌گیری از داده‌های ضروری، پنجره‌ی خط فرمان را تحت اَدمین اجرا کنید. دستورهای “diskpart” و “list disk” را یکی پس از دیگری در آن تایپ کرده و کلید اینتر را از صفحه کلید بفشارید. هم‌اکنون لیستی از دیسک‌های موجود در رایانه قابل مشاهده خواهد بود. می‌توانید دیسک مورد نظر را با استفاده از ظرفیت آن تشخیص دهید.

حال، دستورهای “# select disk” و“clean” را یکی پس از دیگری تایپ کرده و پس از هر کدام، اینتر کنید. کاراکتر “#” موجود در دستور یاد شده را با شماره‌ی دیسکی که قصد تبدیل آن را دارید، جایگزین کنید. دستور clean، محتویات دیسک و سوابق پارتیشن‌ها را وایپ خواهد کرد؛ پس در انتخاب شماره‌ی دیسک مورد نظر نهایت دقت را به خرج دهید.

حالا می‌توانید یکی از دستورهای زیر را بسته به میل خود، برای تبدیل سیستم پارتیشن دیسک به یکی از انواع MBR یا GPT انتخاب کنید. برای تبدیل دیسک از MBR به GPT، باید از دستور “convert gpt” و برای تبدیل دیسک از GPT به MBR، بایستی از “convert mbr” استفاده کنید.

کار تمام است! حال می‌توانید با استفاده از ابزار مدیریت دیسک یا دستورهای دیگر Diskpart، اقدام به ایجاد پارتیشن کرده و داده‌های خود را به درون آن انتقال دهید.

حداقل در تئوری، راه‌هایی برای تبدیل MBR و GPT بدون وایپ کردن دیسک وجود دارد؛ اما نمی‌توانیم در هر وضعیتی به استفاده از این روش اطمینان کنیم. بنابراین بهتر است از روش رسمی و تضمین شده‌ی یاد شده در این مقاله استفاده کنید.
موضوعات مرتبط: ویندوز 10 , آموزش , آموزش , آموزش , کامپیوتر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://joejohnstonsketchbook.com/ پنجشنبه 26 دی 1398 01:30 ب.ظ
Excellent blog here! Also your website loads up fast!
What web hosdt are you using? Can I get your
affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly
as yours lol
sling tv چهارشنبه 25 دی 1398 03:23 ب.ظ
If you wish for to increase your knowledge just keep visiting this web
site and be updated with the most up-to-date gossip posted
here.
tinyurl.com سه شنبه 17 دی 1398 06:01 ب.ظ
I think this is one of the most vital info for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is ideal, the
articles is really excellent : D. Good job, cheers
sling tv https://asksylphoflight.tumblr.com/ سه شنبه 17 دی 1398 11:47 ق.ظ
We absolutely love your blog and find a lot of your post's
to be just what I'm looking for. Does one offer guest writers to
write content for you personally? I wouldn't
mind composing a post or elaborating on many of the subjects you
write with regards to here. Again, awesome web site!
sling tv چهارشنبه 11 دی 1398 04:31 ب.ظ
What's up, always i used to check website posts here early
in the break of day, since i like to learn more and more.
match.com چهارشنبه 11 دی 1398 11:58 ق.ظ
I just couldn't depart your site before suggesting that I actually loved the standard
information a person provide for your visitors? Is gonna be back frequently in order to check
up on new posts
go to this website یکشنبه 24 آذر 1398 08:49 ق.ظ
آینده به شما نزدیک است - آموزش ویندوز 10:
اطلاع از سیستم پارتیشن‌بندی هارد دیسک و تبدیل GPT
و MBR به همدیگر http://agensbobetjempol.com
quest bars cheap دوشنبه 18 آذر 1398 04:03 ق.ظ
When I initially left a comment I appear to have
clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time
a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there a way you are able to remove me from that service?
Thanks!
quest bars cheap coupon twitter چهارشنبه 13 آذر 1398 01:24 ق.ظ
There is definately a lot to find out about this issue.
I like all of the points you've made.
coconut oil then جمعه 24 آبان 1398 09:12 ق.ظ
Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Cheers
plenty of fish dating site یکشنبه 19 آبان 1398 06:10 ب.ظ
If some one wishes expert view on the topic of blogging and site-building
after that i suggest him/her to visit this weblog, Keep
up the fastidious work.
coconut شنبه 4 آبان 1398 01:26 ق.ظ
This page definitely has all the info I needed about this subject and
didn't know who to ask.
quest bars cheap جمعه 19 مهر 1398 04:16 ب.ظ
If you would like to improve your familiarity just keep visiting this site and be updated with the latest information posted here.
quest bars cheap یکشنبه 17 شهریور 1398 09:33 ب.ظ
Wow, fantastic blog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
you made running a blog look easy. The whole glance of
your web site is wonderful, as well as the content!
minecraft games دوشنبه 11 شهریور 1398 04:13 ق.ظ
I blog frequently and I truly thank you for your information. This
article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about
once a week. I subscribed to your RSS feed too.
quest bars cheap جمعه 1 شهریور 1398 08:06 ب.ظ
Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites?
I have a blog centered on the same ideas you discuss and
would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.
plenty of fish dating site سه شنبه 22 مرداد 1398 08:59 ب.ظ
This info is invaluable. How can I find out more?
dating site چهارشنبه 9 مرداد 1398 03:58 ق.ظ
Excellent article. I will be facing some of these issues as
well..
dating site سه شنبه 8 مرداد 1398 07:21 ب.ظ
I read this article fully about the difference of most up-to-date and earlier technologies, it's remarkable article.
how to get help in windows 10 شنبه 29 تیر 1398 11:44 ق.ظ
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's blog link on your
page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
quest bars cheap پنجشنبه 20 تیر 1398 05:59 ق.ظ
I am truly grateful to the owner of this website who has shared this great paragraph
at at this place.
quest bars cheap دوشنبه 27 خرداد 1398 10:42 ق.ظ
Hello! I just want to give you a big thumbs up for the great info you have got right here
on this post. I will be returning to your web site for more soon.
quest bars یکشنبه 26 خرداد 1398 11:16 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get
listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you
quest bars cheap جمعه 24 خرداد 1398 08:01 ب.ظ
magnificent issues altogether, you just won a new reader.
What may you recommend in regards to your put up that you simply
made some days ago? Any sure?
tinyurl.com چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:23 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
gamefly free trial 2019 coupon دوشنبه 20 خرداد 1398 02:44 ب.ظ
Great information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
how to buy viagra without seeing a doctor یکشنبه 19 خرداد 1398 05:34 ب.ظ

Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided shiny clear idea
free minecraft download شنبه 28 اردیبهشت 1398 07:27 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really great articles and I think I
would be a good asset. If you ever want to take some of
the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange
for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
Kudos!
minecraft pc download جمعه 27 اردیبهشت 1398 04:22 ق.ظ
You are so cool! I do not suppose I've truly read
through something like this before. So wonderful to discover another person with genuine thoughts on this subject matter.
Really.. thanks for starting this up. This website is something
that is required on the internet, someone with some originality!
minecraft دوشنبه 5 فروردین 1398 07:19 ب.ظ
Pretty component to content. I simply stumbled upon your site and in accession capital
to assert that I get in fact enjoyed account your
weblog posts. Any way I'll be subscribing on your feeds
or even I success you get entry to persistently quickly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین مطالب
   
ابزار اینستا گرام
ابزار تلگرام

progress:
 
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو